15 lipca 2020

Najpiękniejsze miejsca, które warto odwiedzić

Tajlandia to kraina uśmiechu. Poznaj razem z nami jej najpiękniejsze miejsca, kulturę i egzotyczną kuchnię!

Ko Pi Pi. Niebiańskie wyspy, niebiańskie plaże.

Rajskie wyspy Ko Pi Pi to jeden z ważniejszych punktów na turystycznej mapie Tajlandii. Skrawek raju rzucony na wody Morza Andamańskiego i doskonała alternatywa dla szalonego i niezwykle zatłoczonego Bangkoku. Leżą między wyspą Phuket, a stałym lądem. W skład tego maleńkiego archipelagu wchodzi sześć wysp: Ko Pi Pi Don, Ko Pi Pi Leh, Ko Bida, Ko Bida Nai, Ko Phai i Ko Young. Jedyna zamieszkała wyspa i zarazem największa z tej grupy to Ko Pi Pi Don. Naturalne piękno tego obszaru jest niezrównane, a wybór wycieczek i atrakcji dla urlopowiczów ogromny. Wydaje się, że na wyspach Ko Pi Pi zawsze można coś zobaczyć lub zrobić. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych atrakcji, które Ko Pi Pi ma do zaoferowania swoim gościom.

Ko Pi Pi Leh i Zatoka Maya
Ko Pi Pi Leh jest drugą pod względem wielkości wyspą w małym archipelagu Pi Pi. Na niewielkim obszarze należącym do Parku Narodowego Hat Nopharat Thara-Mu znajduje się tylko jedna plaża, która stała się popularna na całym świecie w 2000 roku po premierze filmu z Leonardo Di Caprio pt. „Plaża”. Znana z krystalicznie czystej wody, białego, delikatnego piasku oraz bujnej roślinności tropikalnej, Zatoka Maya jest tłem większości pocztówek wysyłanych z Ko Pi Pi. Przez cały sezon (od listopada do kwietnia), międzynarodowa sława przyciąga na wyspę niezliczoną liczbę turystów. Pomimo sporego tłoku, zatoka Maya pozostaje miejscem wartym zobaczenia. Wybudowano tu niewielki taras, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na zatokę Loh Sama, znaną amatorom nurkowania z rurką.

Kolejnym ciekawym miejscem w północno-wschodniej części wyspy Ko Pi Pi Leh jest Jaskinia Wikinga. Nazwa pochodzi od naściennych malowideł, które do złudzenia przypominają łodzie Wikingów. Wyglądają na starożytne, ale liczą kilkaset lat. To miejsce, w którym swoje gniazda zakładają jerzyki, jako spoiwa wykorzystując własną ślinę. Ciekawostką jest fakt, że gniazda te są cenionym chińskim przysmakiem! Chińczycy są gotowi zapłacić za nie niemałe pieniądze, co Tajowie sprytnie wykorzystują, sprzedając kilogram nawet za kilka tysięcy dolarów.

Ko Pi Pi Don i doskonały punkt widokowy
Ko Pi Pi Don ma niezwykły kształt przypominający literę „H” – z główną wioską zbudowaną na poziomym 100 metrowym płaskim pasku, utkwionym pomiędzy Dalum Bay na północy i zatoką Tonsai na południu. Dwa pionowe słupki litery „H” są górzyste i pokryte dżunglą. Punkt widokowy Pi Pi wychodzi na wieś i dwie zatoczki. Położony jest na wysokości 186 m. Dotarcie tutaj zajmuje około 20-40 minut. Fotografowie powinni wziąć pod uwagę wspinaczkę tuż przed lunchem, aby skorzystać z najlepszego światła. W górnej części punktu znajduje się mały sklep z napojami i przekąskami.

Wyspa Bambusowa
Wyspa Bambusowa, Ko Phai leży około pięć kilometrów na północny wschód od wyspy Ko Pi Pi Don. Jest prawdziwym tropikalnym marzeniem. Ma długość 600 m i szerokość 700 m. W całości otocza ją pas białego piasku, a jej centralna część pokryta jest bujną roślinnością, w tym drzewami bambusowymi, które zadecydowały o jej nazwie. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę. Wyspa Bambusowa oferuje wspaniałe możliwości nurkowania z rurką. Wspaniałe rafy koralowe leżą w niewielkiej odległości od brzegu, głównie po zachodniej stronie. Mały bar serwuje drinki i przekąski.

Obserwowanie rekinów
Ko Pi Pi Don to doskonałe miejsc do nurkowania i obserwowania podwodnego świata. Ogromną popularnością cieszą się wycieczki, w trakcie, których można obserwować z bliska rekiny. Zyskały one zainteresowanie z oczywistych powodów. Odkąd w 1975 roku ukazał się film „Szczęki” Stevena Spielberga, rekiny stymulowały ludzką wyobraźnię – niekoniecznie we właściwy sposób – i budziły ciekawość. Wody wokół Wyspy Pi Pi Don są domem tych niezwykłych ryb, przede wszystkim rekinów lamparcich.

Wycieczki mające na celu obserwację rekinów w Pi Pi zwykle zaczynają się bardzo wcześnie – około godziny 06:00 i trwają nawet pół dnia. Wycieczki odbywają się w małych grupach z wyposażeniem do nurkowania z rurką i profesjonalnym przewodnikiem. Najbardziej znanym miejscem jest mały „Shark Point” położony 800 m od Long Beach. Ekscytująca i bardzo edukacyjna trasa obserwacyjna rekinów pozostawia niezapomniane wspomnienia. Jedną z najbardziej doświadczonych firm zajmujących się organizacją tego typu wycieczek jest Klub Adventure. Na zachodnim wybrzeżu Pi Pi Don znajduje się jeszcze jeden punkt obserwacyjny, ale miejsce to może być odwiedzane tylko przez profesjonalnych nurków. Jest tu po prosto za głęboko, aby osoby bez doświadczenia były w stanie sobie poradzić.