15 lipca 2020

Najpiękniejsze miejsca, które warto odwiedzić

Tajlandia to kraina uśmiechu. Poznaj razem z nami jej najpiękniejsze miejsca, kulturę i egzotyczną kuchnię!

Świątynia Smoka. Niesamowita atrakcja Tajlandii.

Przez jednych uważana za wyjątkową i niezwykłą, przez innych za dziwaczną i brzydką. Świątyni Smoka, Wat Samphran trudno nie zauważyć, choć nie znajdziemy jej w przewodnikach turystycznych. Siedemnastokondygnacyjna budowla w różowym kolorze opleciona dookoła gigantycznym smokiem z pewnością robi wrażenie. Na pierwszy rzut oka ta świątynia wygląda jak bardzo komercyjna atrakcja, której moglibyśmy spodziewać się w Disneylandzie. Jednak w rzeczywistości budynek oddalony jest od pobliskiej ścieżki turystycznej, więc cel jej twórców raczej nie był komercyjny. Jedno jest pewne: w całej Tajlandii nie znajdziemy drugiej takiej świątyni.

W szponach smoka
Wat Samphran to świątynia buddyjska w Amphoe Sam Phran w prowincji Nakhon Pathom, około 40 km na zachód od Bangkoku. Świątynia została oficjalnie zarejestrowana w 1985 roku. Zasadnicza część budynku o cylindrycznym kształcie ma siedemnaście pięter. Wokół niej znajduje się olbrzymi smok. Oglądając świątynię mamy wrażenie, że gad wspina się na dach. Jego głowa znajduje się na samym szczycie budynku, gdzie mieści się główne sanktuarium, ogon zaś sięga parteru. Smok jest pusty, więc możliwe jest przejście w jego środku, jednak nie na całej długości, a jedynie w kilku częściach. Świątynia jest tak naprawdę całym kompleksem, złożonym z mniejszych świątyń i wielu rzeźb inspirowanych chińskimi znakami zodiaku i oczywiście smokami. W przypadku Świątyni Smoka nie mogłoby by ich przecież zabraknąć.

Dlaczego przewodniki milczą o Wat Samphran?
Nie bez powodu Świątyni Smoka brakuje w wielu przewodnikach. Została mocno zaniedbana przez ponad 20 lat. W 1995 roku jej opat Bhavana Buddho został wysłany do więzienia. Mnicha skazano na 160 lat więzienia, ale zgodnie z prawem Tajlandii maksymalny wyrok w więzieniu wynosi 50 lat. Nie należy wnikać zbytnio w szczegóły przestępstwa, które popełnił, bowiem plotki głoszą, że został uknuty przeciwko niemu spisek. Po wielkim skandalu związanym z opatem świątyni nikt nie chce wspominać o tym miejscu. Jest ono przedmiotem tabu, a Tajowie nieco się go wstydzą. To, dlatego na mapie turystycznej Tajlandii brakuje Wat Samphran.

Otoczenie świątyni
Cały kompleks świątynny jest niezwykle interesujący. W małym, ale pięknym ogrodzie znajdziemy mnóstwo ciekawostek i atrakcji. Za głównym wejściem świątyni znajduje się jej niewielkich rozmiarów replika. Można spróbować podnieść ją do góry. Do głębokiego zbiornika wodnego, do którego woda wpada przez paszczę smoka turyści wrzucają monety. Można również zobaczyć dziewięć posągów małego smoka, z kryształowych kulek.

Na prawo od budynku znajduje się ogromny posąg Buddy, miejsce modlitw i śpiewów. Uważa się, że to błogosławione miejsce. Na parterze można podziwiać dużego białego słonia. Jest z nim związana pewna legenda. Według mnichów każdy, kto dotknie nóg słonia, a następnie własnych nóg, sprawi, ze będą one silne, jak to potężne zwierzę.

Podczas spaceru zobaczymy także świątynię Dragon Turtle, gdzie możemy wejść przez usta i wyjść przez ogon ogromnego żółwia. Wewnątrz żółwia znajdują się także posągi Buddy. Kiedy wydostaniemy się przez ogon żółwia, natkniemy się na posąg królika! To chyba najbardziej zaskakująca atrakcja na terenie całego kompleksu. Kawałeczek dalej znajduje się ciekawy posąg Buddy z parasolką. Po drodze będziemy przechodzić przez liczne mosty i ścieżki, co chwilę spotykając jakiegoś smoka.