15 lipca 2020

Najpiękniejsze miejsca, które warto odwiedzić

Tajlandia to kraina uśmiechu. Poznaj razem z nami jej najpiękniejsze miejsca, kulturę i egzotyczną kuchnię!

Park Narodowy Khao Sok

Czy wiecie, gdzie znajduje się najstarszy park narodowy na świecie? W Tajlandii! Mowa tutaj o Khao Sok w Tajlandii, parku, który znajduje się niedaleko Morza Andamańskiego. Parku o powierzchni 739 kilometrów kwadratowych. Dlaczego można o nim powiedzieć, że jest najstarszą dżunglą na świecie? Ponieważ porastają go lasy deszczowe, o których mówi się, że mają około 160 milionów lat!

Górzysta dżungla
Nie trzeba nikomu mówić, że to idealne miejsce dla tych, którzy szukają bliskiego kontaktu z przyrodą. Fauna i flora parku Khao Sok jest naprawdę niepowtarzalna i przejmująca – obszar tego parku ma górzyste położenie, szacuje się, że leży około 1000 m n.p.m. Praktycznie całość porasta gęsta dżungla. Daje to ciekawy efekt – dżungla, w której znajdziemy mnóstwo wapiennych skał, z których zwisają liany. Można poczuć się egzotycznie. Dodatkowo krajobraz urozmaicają turkusowe jeziora oraz możemy tam spotkać mnóstwo dzikich zwierząt i, o czym opowiemy zaraz, przepiękne kwiaty.

Naturalna atrakcja miasta
Jako, że Park Narodowy Khao Sok jest największą i najpopularniejszą atrakcją w okolicy, wstęp do niego jest płatny. Nie są to jednak duże pieniądze, za jednorazowe wejście zapłacimy nie więcej, niż 35 złotych. Jakie atrakcje proponuje park dodatkowo? Jeśli popatrzymy na stronę internetową, która jest bardzo dobrze zrobiona, zobaczymy, że można wykupić całodniowe programy tematyczne i dzięki temu intensywniej spędzić czas w parku. Zacznijmy od rekomendowanych wycieczek, po pierwsze – trzydniowa Elephant Hills Jungle Lake Safari, która cieszy się największą popularnością wśród przyjezdnych. Co będziemy robić przez te trzy dni? W ofercie wymienia się przejażdżkę słoniem, przepływanie kajakiem w dół rzeki Sok, pokaz tradycyjnego tańca Thai, wspólne gotowanie, całodniową wycieczkę łodzią po jeziorze Cheow Larn Lake, trekking po dżungli oraz wizytę w jednej z ogromnych jaskiń. Celem programu jest jak najdokładniejsze eksplorowanie parku i spróbowanie wszystkich możliwości podróżowania. Spędza się tam wtedy trzy dni i dwie noce, przy czym jedną noc będziemy w Elephant Campie (czyli „obozie” dla słoni), a drugą na campingu przy Rainforest Camp. Trzy dni, razem z noclegami, jedzeniem, transferem z lotniska (i wszystkimi atrakcjami) będą kosztować nas w okresie letnim około 2000 złotych, a w okresie zimowym – trochę mniej. Dzieci płacą połowę tej ceny. Ale jak wspomnieliśmy, jest to tylko jeden z kilku programów, z których można skorzystać w parku. Oprócz tego, możemy wybrać krótsze opcje, np. dwudniową wizytę w dżungli, albo wykupować samodzielnie atrakcje, które nam odpowiadają.

Roślinność w Khao Sok
Jeśli chodzi o faunę parku to bardzo ciekawa sprawa. Park jest znany przede wszystkim z występującym w nim raflezje, czyli największe kwiaty na świecie! Dokładniej, zwie się je ‚rafflesia arnoldi’ i może wyrosnąć nawet do 90 centymetrów średnicy, a ważyć 7 kilogramów. To naprawdę olbrzym! Jak wygląda kwiat? Można go z powodzeniem porównać do ogromnej czerwonej miski wyłożonej żółtą albo białą plamką. Łatwo też wyczuć, że znaleźliśmy się blisko kwiatów (jeśli ich jakimś cudem nie zauważymy), ponieważ wydzielają silny zapach, chociaż nie jest on przyjemny. Największy kwiat na świecie pachnie jak kosz na śmieci albo coś zgniłego, dlatego, że raflezja żywi się muchami! To pasożyt, który rośnie tylko na jednej konkretniej roślinie, a mianowicie na dzikiej winorośli. W 1818 roku została odkryta przez sir Thomasa Stamforda Rafflesa i dzięki niemu zyskała uroczą nazwę. W dzisiejszych czasach należy do kwiatów zagrożonych wyginięciem, ponieważ ze względu na swój oryginalny wygląd, wielu ludzi chce mieć ją w domu. Nieźle się nadaje jako łapka na muchy.
Poza największym kwiatem na świecie, w parku spotkamy również plantacje figowca, bananowca, kokosów, bambusów oraz tzw. ‚Buttress Roots’, czyli korzenie, które rosną na drzewach. Jak to możliwe? Chodzi o to, że te korzenie rosną na specjalnym gatunku drzew, który z kolei rośnie w miejscach, gdzie gleba jest naprawdę płytka – a wszystkie składniki odżywcze, jakie są potrzebne, żeby drzewo zdrowo rosło, znajdują się na powierzchni. Dzięki temu możemy zaobserwować ciekawy efekt – korzenie rosną poziomo z drzewa i „nurkują” w ziemię, ale nie głębiej niż na kilka metrów. Dlaczego gleba w lesie deszczowym jest płytka? Chodzi o to, że w tak gęstej dżungli wszystkie rośliny konkurują ze sobą o zdobycie jak najwięcej substancji odżywczych, a i całkiem sprawnie przebiega proces rozkładu liści czy ogólnie znanej nam leśnego poszycia. Najwyższe gatunki tych drzew mogą osiągnąć nawet 65 metrów wysokości, a średnie do 30 metrów, co i tak daje wrażenie nieskończonej i gęstej dżungli, w które mieszka wiele setek gatunków nieznanych nam jeszcze zwierząt i roślin.