Post

Parki Narodowe TajlandiiTajlandia jest krajem z wieloma niesamowitymi parkami narodowymi. Jeśli odwiedzisz ten zróżnicowany i piękny kraj, zobaczysz niezwykły kontrast między rezerwatami przyrody, a nowoczesnymi miastami i terenami mocno zurbanizowanymi. Parki narodowe Tajlandii dadzą ci okazję zobaczenia niektórych okazów dziewiczej przyrody. Oto jedne z najciekawszych parków narodowych w tym kraju.

Park Narodowy Kui Buri
Położony w pobliżu granicy z Birmą, Park Narodowy Kui Buri jest uznawany za jedno z najlepszych miejsc w Tajlandii do podziwiania dzikiej przyrody, zwłaszcza słoni. Stada słoni często kąpią się w stawach przy stacji naddmorskiej Pa Yang, która jest wyposażona w platformy do oglądania zwierząt. Choć gościemogą wjechać na teren parku swoimi samochodami, musisz wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem, aby zbadać chronione obszary parku. Wycieczki odbywają się najczęściej na ciężarówkach pickupowych. Możesz wynająć namioty lub bungalowy, jeśli chcesz zostać tutaj na noc.

Park Narodowy Kaeng Krachan
Kaeng Krachan jest największym parkiem narodowym w Tajlandii i znajduje się na granicy z rezerwatem przyrody Tanintharyi w Birmie. Park jest znany głównie lasów tropikalnych i gęstej porannej mgły zakrywającej tutejsze wzgórza, która tworzy spektakularny widok. Park jest domem różnorodnych okazów przyrody, zwłaszcza ptaków i motyli. Zidentyfikowano tu ponad 400 gatunków ptaków, w tym również bardzo rzadkie gatunki. Mieszka tu także wiele ssaków, takich jak lamparty, niedźwiedzie i słonie. Park Narodowy Kaeng Krachan to ekscytujące miejsce oferujące turystom różnorodne zajęcia, w tym piesze wycieczki po lasach, obserwowanie ptaków, pływanie łódką lub zdobywanie jednego z wysokich szczytów.

Park Narodowy Khao Sam Roi Yot
Ten park narodowy, który znajduje się w prowincji Prachuap Khiri Khan, jest godny uwagi przede wszystkim ze względu na jego wapienne wzgórza. Nazwa parku oznacza dosłownie „górę z 300 wierzchołkami”. Wielu gości przyjeżdża tutaj, aby zobaczyć dużą jaskinię Phaya Nakhon we wnętrzu, której kryje się świątynia buddyjska. Park jest także popularnym miejscem wśród obserwatorów ptaków. Można ich tu zobaczyć około 300 gatunków. Styczeń i luty są szczególnie polecane do obserwacji ptaków wędrownych. Jeśli w trakcie podróży do Tajlandii zatrzymasz się w okolicach Hua Hin, łatwo jest zorganizować wycieczkę do Parku Narodowego Khao Sam Roi Yot.

Park Narodowy Ao Phang Nga
Park Narodowy Ao Phang Nga jest parkiem morskim w południowej Tajlandii, w prowincji Phang Nga. Jest kilka rzeczy do zobaczenia w tym parku, więc dobrze, jeśli możesz spędzić tu co najmniej kilka dni. W parku znajduje się zatoka 42 wysp krasowych, z licznymi pięknymi plażami, malowniczymi wapiennymi klifami, jaskiniami i lagunami. Najbardziej popularnym miejscem jest Wyspa Jamesa Bonda. To tutaj kręcony był film „Człowiek ze złotym pistoletem”. Jeśli chcesz zwiedzać jaskinie, warto wybrać się na wycieczkę do jaskini Koh Panak, do której można wpłynąć łodzią.

Park Narodowy Mu Ko Similan
Park Narodowy Mu Ko Similan jest jednym z parków morskich Tajlandii, który tworzy archipelag 11 wysp na wybrzeżu Morza Andamańskiego. Te granitowe wyspy są tak piękne nad wodą, jak pod jej powierzchnią, pokryte lasem deszczowym, otoczone białymi plażami i przybrzeżnymi rafami koralowymi. Od grudnia do kwietnia wody są bardzo jasne, co czyni je doskonałym miejscem do nurkowania. Niektóre wyspy, takie jak Ko Miang i Ko Simlan, mają hotele i restauracje. Istnieje kilka firm, które oferują wycieczki w głąb poszczególnych wysp.

Park Narodowy Khao Sok
Ten park narodowy, położony w prowincji Surat Thani, składa się głównie z lasów tropikalnych i dżungli. W rzeczywistości jest to najdziksze miejsce w Tajlandii, które umożliwia podziwianie ogromnej różnorodność roślin i zwierząt. Oprócz setek gatunków ptaków, w parku mieszkają jelenie, tapiry, słonie i dziki. Można tu też znaleźć jeden z największych kwiatów na świecie, coraz rzadziej spotykany Rafflesia kerrii, który w Tajlandii występuje jedynie w Khao Sok. Pora sucha, od czerwca do października, to optymalny czas na zwiedzanie. Od kwietnia do czerwca jest okres monsunu, kiedy padają ulewne deszcze, a ścieżki stają się śliskie i niebezpieczne.

Poza wymienionymi parkami warto w Tajlandii odwiedzić również Park Narodowy Mu Ko Angngang, Park Narodowy Mu Ko Surin, Park Narodowy Erawan oraz Park Narodowy Khao Yai. Każdy ma do zaoferowania wyjątkowe atrakcje.

Źródło: http://www.touropia.com/national-parks-in-thailand/