Post

ABC transportu w TajlandiiJednym z najważniejszych dylematów dotyczących wyjazdu do obcego kraju, zwłaszcza odległego i egzotycznego, jak Tajlandia, jest znalezienie najlepszego sposobu na poruszanie się po nim. Wydawać by się mogło, że kraj tak popularny pod względem turystycznym, powinien zapewniać przyjezdnym rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie kłopoty spotykają turystów pojawiających się w Krainie Uśmiechów? Organizując samodzielny wyjazd do Tajlandii musimy zarezerwować w swoim budżecie sporą kwotę na transport. Na miejscu może nas, bowiem spotkać kilka niespodzianek.

Taksówki w Tajlandi, czyli złoty biznes
Nie da się ukryć, że Tajowie opanowali do perfekcji sztukę wykorzystywania naiwnych mieszkańców Zachodu. Oczywistym jest, że posiadając własne biznesy, pragną oni zarobić jak najwięcej na turystach. Przecież bardzo często stanowią oni główne źródło dochodów. Sprytni tajscy taksówkarze doskonale radzą sobie z bogaceniem się na naszej nieostrożności, braku rozsądku czy nieznajomości języka. Problemy z komunikacją językową bardzo pomagają im w drobnych oszustwach.

Nie oznacza to jednak, że tajskich taksówek powinniśmy unikać jak ognia. Warto trzymać się zasady powtarzanej w wielu przewodnikach czy na blogach podróżniczych. Zanim skorzystamy z usługi, upewnijmy się, że taksometr jest włączony oraz ustalmy cenę, a potem twardo się jej trzymajmy. Możemy spróbować swoich sił negocjacyjnych i nieco się potargować.

Korzystając ostrożnie z taksówek możemy wydać na nie mniej więcej taką samą sumę, jak na komunikację miejską. Główną zaletą podróżowania taksówkami jest oczywiście klimatyzacja, która w gorącym klimacie Tajlandii bardzo często okazuje się zbawieniem. Na wstępie zapłacimy 35 bahtów tajskich, czyli około 4 złotych. Następnie za każdy przejechany kilometr naliczana jest opłata. Nie istotne, czy w taksówce spędzimy 10 minut czy godzinę, ze względu na panujące w Tajlandii korki. Warto podróżować z drugą osobą. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne.

Tajskie metro
To doskonała opcja zarówno dla samych mieszkańców Bangkoku, jak i dla podróżnych. Tajskie metro jest przedmiotem dumy mieszkańców i trzeba przyznać, że znacznie ułatwia przemieszczanie się po tej ogromnej i zatłoczonej metropolii. Przede wszystkim pozwala ominąć wszechobecne korki. Turyści korzystając z metra są w stanie zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje Bangkoku, w stosunkowo niedługim czasie i za niewielką cenę.

Komunikacja poza stolicą
Najlepszym sposobem na podróżowanie między miastami jest jazda pociągiem. Bardzo wygodne jest to, że rozkład tajskich pociągów sprawdzimy bez problemu w Internecie. Dostępny jest również w języku angielskim. Podróże pociągami po Tajlandii owiane są wieloma mitami. Jednak trudno znaleźć lepszy środek transportu. Możemy oczywiście skorzystać z samolotu, ale koszty takiej podróży będą zdecydowanie wyższe.

W mniejszych miastach i niewielkich wioskach najpopularniejszą metodą przemieszczania się są skutery. Można je spotkać praktycznie wszędzie i jeżdżą na nich dosłownie wszyscy, od młodych chłopców, przez robotników dojeżdżających do pracy, studentów, po stateczne staruszki. Wynajęcie skutera w Tajlandii jest niezwykle tanie, a komfort jazdy jest spory. Jeżeli dodamy do tego mijane po drodze krajobrazy, nie musimy się długo zastanawiać. Skutery pozwalają także przecisnąć się wśród masy samochodów w miejskich korkach lub dostać się do miejsc, do których żaden samochód nie jest w stanie dojechać.