Post

Atrakcje wysp Ko Similan.Wyspy Similan położone są na Morzu Andamańskim, na zachodnim wybrzeżu południowej Tajlandii, w dystrykcie Thai Mueang w Phang-nga. Archipelag Similan składa się z jedenastu wysp. Należą do nich: Koh Bangu, Koh Bon, Koh Ha, Koh Pousar, Koh Huyong, Koh Meang, Koh Payan, Koh Payang, Koh Payu, Koh Similan oraz Koh Tachai. Wszystkie wyspy znajdują się w Parku Narodowym Mu Koh Similan, który obejmuje ponad 140 kilometrów kwadratowych. Wyspy są idealnym miejscem podróży dla turystów, którzy lubią nurkować i odkrywać odległe i opuszczone miejsca pełne dzikiej przyrody. Największa wyspa tego niezwykłego archipelagu to Koh Similan i jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce na rozpoczęcie przygody z wyspami archipelagu. Wszystkie wyspy Similan są otoczone krystalicznie czystą, płytką wodą, która nadaje się do podziwiania formacji skalnych i spektakularnych raf koralowych. Życie morskie na wyspach jest niepowtarzalne, zarówno, jeżeli chodzi o ten region kraju, jak i o całą Tajlandię.

Co warto wiedzieć o Ko Similan
Nazwa „Similan” oznacza dziewięć wysp w ojczystym języku tego obszaru. Początkowo archipelag rzeczywiście tworzyło dziewięć wysp. W 2014 r. Park Narodowy rozbudował swój obszar, o dwie wyspy: Koh Bon i Koh Tachai, które również zostały objęte ochroną.
Co sprawia, że te wyspy są tak atrakcyjne? Similany nie są tak być może tak malownicze jak wapienne wyspy Krabi lub Phang Nga Bay, które nad Morze Andamańskie przyciągają setki turystów. Zamiast tego znajdują się tu nisko położone formacje pokryte gęstym lasem. Wyspy są domem dla małp, wiewiórek, nietoperzy, jaszczurek i wielu gatunków ptaków.

Najbardziej uderzającą cechą tych wysp, widoczną na pierwszy rzut oka, są olbrzymie głazy, które rozrzucone są na zachodnich i południowych brzegach kilku wyspach. Granitowe, gigantyczne kamienie wyglądają niesamowicie. Kolejną atrakcją są białe, piaszczyste plaże, wspaniałe, malownicze i często opuszczone.

Najciekawsze atrakcje czekają jednak pod wodą. Można tu znaleźć jedne z najbardziej spektakularnych na świecie raf koralowych. Te same głazy, które wyrastają na brzegach wysp, w niektórych miejscach tworzą prawdziwy plac zabaw dla nurków.
Dostęp do Wysp Similan jest najprostszy z portu Tab Lamu, na południe od Khao Lak w prowincji Phang Nga. Centrala parku znajduje się właśnie w Tab Lamu, które jest małym miasteczkiem rybackim, położonym zaledwie 13 km od Khao Lak. Łodzie odpływają stąd codziennie od połowy października do połowy maja. Podróż trwa około trzech godzin w każdą stronę na wolniejszych łodziach lub 70 minut, gdy płyniemy łodzią motorową.

Podczas sezonu nurkowego na Wyspy Similan skierowane są łodzie liveaboard. Te łodzie nurkowe wyjeżdżają i powracają z Tab Lamu, Ko Lanty, Phuket i Ranong i zatrzymują się na kilka dni w Narodowym Parku Morskim Similan.

Kiedy odwiedzić Ko Similan?
Niepowtarzalne ekosystemy na Wyspach Similan są jedną z głównych atrakcji regionu. Jednak kruchość rezerwatu przyrody nie jest w stanie wytrzymać masowej turystyki. Dlatego rząd Tajlandii chroni wyspy, zamykając je publicznie podczas sezonu monsunowego, który zaczyna się około maja i kończy się w październiku. Między tymi miesiącami park jest zamknięty dla wszystkich turystów. Niestety, trudno jest całkowicie ochronić wyspy, ponieważ w sezonie monsunowym miejscowi rybacy prowadzą dużą liczbę nielegalnych połowów, które wpływają bardzo niekorzystnie na delikatne rafy koralowe. Dodatkowo, odwiedzanie niektórych wysp Similan jest zabronione przez cały rok. Na plażach gnieżdżą się tu bowiem niepowtarzalne gatunki żółwi morskich.

Ochrona środowiska na Ko Similan
W 1982 roku Wyspy Similan stały się chronionym Parkiem Narodowym Tajlandii. Od tego czasu rząd tajski ogranicza dostęp do wielu wysp i plaż, aby chronić unikalną przyrodę. Ponadto prawo zabrania połowów sportowych i połowów komercyjnych na niektórych obszarach. To pomaga w ochronie dzikiej przyrody, która jest absolutnie nieskazitelna i niepowtarzalna w skali całej Tajlandii. Na Wyspach Similan znajdziemy wiele odmian tropikalnych ptaków śpiewających, gadów, małych zwierząt i niezwykłych morskich stworzeń, które migrują na ląd. Morze Andamańskie wokół wyspy to jedna z najlepiej zachowanych tajemnic Tajlandii. Krystalicznie czysta, niebieska woda wypełniona jest życiem morskim, rekinami, barakudami oraz innymi gatunkami ryb i morskich stworzeń.